Popis — 
Svědectvím téměř čtvrtstoletí života Pavla Juráčka je jeho deník. Začal si jej psát soustavně od roku 1951 a od té doby tvoří nepřetržitou řadu 33 sešitů, poslední zatím známý je z roku 1974. Zejména závěrečná třetina celku, která je obsahem knižní edice
Žánr — 

Drama

Herci — 

Marek Juráček, Edita Levá

a další...
poster
Hodnocení
92%ČSFD

Pelíšky

Česko, 1999, 116 min

Popis — 
Příběhy jedné historické generace - stárnoucích rodičů, dospívající mládeže a malých dětí. Děj je zasazen do konce šedesátých let - podzim 67 až léto 68 s krátkým epilogem přesahujícím do let sedmdesátých. Pražská vilová čtvrť Hanspaulka, jemná poetika a
Žánr — 

Drama, Komedie

Herci — 

Miroslav Donutil, Jiří Kodet, Simona Stašová, Emília Vášáryová, Bolek Polívka, Jaroslav Dušek

a další...
poster
Hodnocení
91%ČSFD
Popis — 
Česko-americký koprodukční dokument sleduje v kontextu historického vývoje střední Evropy životní a tvůrčí osudy naší první dámy cembala – Zuzany Růžičkové. Interpretka a pedagožka, která se svou celoživotní činností zasloužila o renesanci cembala jako sólového hudebního nástroje. Její vyprávění je velmi přímé, osobní a otevřené a popisuje příběh umělkyně židovského původu, která naplno prožila dva totalitní režimy. Je to zároveň příběh ženy, která si přes všechny hrůzy 20. století zachovala víru v lidskost, díky přesvědčení, že hudba naplňuje život nadějí a řádem.(Česká televize)
Žánr — 

Historický

Herci — 

Zuzana Růžičková

a další...
poster
Hodnocení
91%ČSFD

Pohádky pod sněhem

Československo, 1985, 64 min

Popis — 
V druhé polovině osmdesátých let byl tento film uváděn v kinech jako celovečerní pásmo známých pohádek s oblíbenými postavičkami: Štěňátko, kocour Mikeš, Křemílek a Vochomůrka, Dorotka, Krteček a Brundibáři.(honz)
Žánr — 

Pohádka

Herci — 

Jiřina Bohdalová, Jiří Císler

a další...
poster
Hodnocení
91%ČSFD

Vyšší princip

Československo, 1960, 102 min

Popis — 
Vyšší princip Jiřího Krejčíka stál spolu s Weissovým filmem Romeo, Julie a tma (1959) v naší kinematografii u zrodu toho, co se v literatuře charakterizuje jako druhá vlna válečné prózy. Po letech schematizmu a zplošťujícího heroického patosu se na konci
Žánr — 

Drama

Herci — 

Jiří Kodet, Rudolf Hrušínský, Jindřich Narenta, Věra Tichánková, Blažena Slavíčková, Václav Lohniský

a další...
poster
Hodnocení
90%ČSFD

Jen psi nemají viny

Česko, 2016, 67 min

Popis — 
"Pokud člověk sám sebe považuje za inteligentní bytost vědomou si vlastní existence, je logické, že je plně vinen veškerými svými činy. Proto jen pes či zvíře obecně, dle současných trendů považované za bytost neuvědomující si vlastní existenci, jest plně nevinno svými činy." -rozsáhlé, filosofické a mnohým nic neříkající tvrzení, podobně jako dnešní podoba bulvárních plátků, která ovšem naopak spoléhá na jednoduchost, údernost a především titulkovost. A ani toto moc nesdělí o filmu samém, který si zakládá na provokativnosti, obdobně jako citát Winsta Churchilla: ""Psi k nám oddaně vzhlížejí, kočky se na nás dívají svrchu, ale prasata na nás pohlížejí jako na sobě rovné." I takto a mnohem stručněji by se dal charakterizovat příběh dvou bulvárních reportérů, kteří se stanou oběťmi konsekvencí vlastního jednání a povah. (oficiální text distributora)
Žánr — 

Thriller, Krimi, Drama

Herci — 

Alena Bradáčová, Ondřej Svoboda, Josef Volentič, Jiří Štraub, Marek Pavlík, Lucie Dražilová

a další...
Režie — 

David Daenemark

poster
Hodnocení
90%ČSFD
Popis — 
Byly jich, což možná leckdo ani neví, tisíce. Tisíce Němců, žijících v našem pohraničí, kteří v době nástupu Adolfa Hitlera zachovali věrnost Československé republice. Mnozí z nich stáli v osmatřicátém roce, v československých vojenských stejnokrojích, na hranicích – připraveni bránit svou zemi. Po uzavření mnichovské dohody na podzim osmatřicátého roku, se některým německým antinacistům podařilo uprchnout před pomstou sudetoněmeckých henleinovců a německých nacistů do vnitrozemí. Aby i nadále pokračovali v boji proti Hitlerovi. Dramatická doba! Dramatické lidské osudy! Příběhy lidí, kteří se po válce dočkali od svých českých spoluobčanů spíše nevděku.Jedním z ústředních motivů filmu je příběh Emmy Jebautzké, rodačky z Nového Boru – Janova, která patřila k výrazným osobnostem protinacistického odporu. Ve své době se stala jednou z ústředních postav organizujících záchranu německých odpůrců Adolfa Hitlera před pomstou nacistů. Dokumentární film (jediný tohoto druhu v ČR) zachycuje také dramatické události v našem pohraničí v letech 1933 – 1938. Zabývá se vyhnáním Čechů, Židů a německých odpůrců nacismu z našeho pohraničí po mnichovské kapitulaci. Včetně konkrétních zločinů, které se tehdy v československém pohraničí odehrávaly. Proto je také část filmu věnována i tragickému osudu učitelky Anny Jindřichové z Hostouně u Domažlic, která 9. 10. 1938 zahynula v hostouňském vězení.(Manesma)
Žánr — 

Historický

Herci — 

Stanislav Motl, Vladislav Jindra, Luděk Štipl, Agnes Jindrová, Thomas Würtherle, Johanna Mayerová

a další...
poster
Hodnocení
89%ČSFD

Obecná škola

Československo, 1991, 97 min

Popis — 
Je krátce po válce a do chlapecké třídy jedné ze škol na předměstí Prahy chodí také desetiletý Eda Souček se svým kamarádem Tondou. Stejně jako ostatní spolužáci, také Eda s Tondou zcela ignorují pokusy rezignované učitelky Maxové o výuku a spíš než o uči
Žánr — 

Drama, Komedie

Herci — 

Bolek Polívka, Eva Holubová, Jan Tříska, Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková, Václav Jakoubek

a další...
poster
Hodnocení
89%ČSFD

Pustina

Česko, 2016, 459 min

Popis — 
Zločin, který rozhodujícím způsobem zasáhne do životů všech zúčastněných, stojí na počátku dramatické minisérie HBO Europe, Pustina. Když se starostka severočeské vesnice Hana Sikorová ocitne na vrcholu svého boje proti velké těžební společnosti nabízející obyvatelům obce vysoké odstupné výměnou za opuštění jejich domovů postavených na ložiscích hnědého uhlí, zmizí její čtrnáctiletá dcera Míša. Pátrání po dceři Hanu po letech mírumilovného soužití s ostatními přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se pod vlivem událostí začíná rozpadat a ukazovat svou pravou tvář. Objasňování záhady příběh rozvětvuje do několika prolínajících se dějových linií, gradujících do nečekaných souvislostí. (HBO Europe)
Žánr — 

Drama

Herci — 

Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Oldřich Vlach, Petra Špalková, Miroslav Vladyka, Zdena Hadrbolcová

a další...
Režie — 

Ivan Zachariáš, Alice Nellis

poster
Hodnocení
89%ČSFD

Vítejte v první republice

Česko, 2014, 54 min

Popis — 
"Filmová hra o citech a na city, které se zalíbilo ve zdech první republiky." Film Divadelního spolku Tyl Rakovník pojednává o osudných eskapádách ryze moderního člověka, jemuž nejlépe sedne terminologické označení: KUREVNÍK. Byť je celý děj neoddělitelně spjatý s dobou, v níž se odehrává, příběh samotný není době poplatný. Na cestě se sebedůvěřivým podvodníčkem se tak máte možnost setkat se svéráznostmi prvorepublikového života; fašistické jednotky Omladiny, bojující v mladické vášni za legionářskou ikonu Radolu Gajdu, nebo rozsáhlá kultura tehdejších Kampeliček a družstevních záložen všeho druhu. Film samotný se natáčel na Rakovnickém okrese od září 2012 do prosince 2013 a objevila se v něm valná většina hereckého osazenstva DS Tyl Rakovník i mnoho jiných aktérů...(oficiální text distributora)
Žánr — 

Drama, Historický

Herci — 

Alena Bradáčová, Ondřej Svoboda, Josef Volentič, Jiří Štraub, Marek Pavlík, Lucie Dražilová

a další...
poster
Hodnocení
89%ČSFD