Popis — 
Originální filmová výpověď o době před 30 lety.Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka. (ČSFD)
Žánr — 

Dokumentární

poster
Hodnocení
97%ČSFD

Bitva o Ostravsko 1945

Česko, 2019, 45 min

Popis — 
Žánr — 

Historický, Válečný, Dokumentární

poster
Hodnocení
94%ČSFD

Totáln! sezona

Česko, 2019, 408 min

Popis — 
Žánr — 

Sportovní, Dokumentární

poster
Hodnocení
91%ČSFD

Severní vítr

Česko, 2019, 78 min

Popis — 
Dokumentární film o vzniku legendární českolipské kapely SI. Příběhy prvních porevolučních teenagerů „GENERACE 90“, kteří v panelákovém bytě založili hudební subkulturu. Nespoutaná jízda na hraně vlastního bytí. Česká Lípa, město v severních Čechách, jehož počet obyvatelstva se během uranové konjunktury v 70. a 80. letech zdvojnásobil. Pro nová sídliště zde nebyla vybudována infrastruktura, zato zde byla odhalena poslední socha Lenina ve střední Evropě. Na pomezí panelové výstavby a uranových dolů se rodila nová subkultura. Mladá generace, složená z místních i z dětí nově přišlých uraňáků, tvořila v temných kulisách svébytné hudební žánry a vydávala svědectví o žití v těchto končinách. (Prodeus)
Žánr — 

Dokumentární

poster
Hodnocení
90%ČSFD

Dialog s Progresem

Česko, 2019, 58 min

Popis — 
Příběh padesáti let legendární art rockové kapely Progres 2.V květnu 1968 se v brněnském beatovém klubu na Šelepce uskutečnilo premiérové vystoupení kapely The Progress Organization, pozdějších Progres. Tato skupina realizovala v r. 1978 první rockovou operu v Československu, Dialog s vesmírem. Během následujících let existence kapela prošla mnoha personálními změnami – Progres „objevili“ např. Romana Dragouna. Dodnes existující kapela vydala nejen řadu desek s dnes legendárními hity (Píseň o jablku, Planeta H. Bosche aj.), ale zejména řadu koncepčních titulů (Mauglí, Kniha džunglí atd.). V listopadu 2018 oslavila tato legenda českého rocku půlstoletí existence. K příležitosti výročí svého založení členové skupiny Progres 2 na jaře 2018 nahráli svou – zřejmě poslední – studiovou desku na motivy literární předlohy od Jacka Londona – Tulák po hvězdách. Dokument představuje výraznou hvězdu českého art rocku v současné podobě, ve zřejmě nejsilnější sestavě, s Pavlem Váněm (23. února 1949) a Romanem Dragounem v čele. Část filmu je natočena v soukromí některých rockerů při tvorbě a skládání nových písní, dále bude osud zhruba tří písní sledovat ve zkušebně při aranžovacích zkouškách a poté i v nahrávacích studiích (zejm. ve studiu Davida Kollera v Mikulově). Progres nahráli nový titul po takřka třiceti letech a lze odhadovat, že pravděpodobně půjde i o posledním album kapely. (Česká televize)
Žánr — 

Hudební, Dokumentární

poster
Hodnocení
88%ČSFD
Popis — 
Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 zaplatil vysokou cenu – je upoután na invalidní vozík. Co si o tom všem myslí dnes? Stálo mu to za to? Bilanční dokumentární film o generaci studentské sametové revoluce očima jejího účastníka Jana Potměšila. Tehdy populárního mladého herce a studenta DAMU agitační výjezd za ostravskými horníky stál schopnost chůze. Se svým hendikepem se vyrovnal, dál hraje divadlo a točí filmy, má rodinu. Film plánuje zobrazit na půdorysu jednoho dne život Jana Potměšila dnes, kdy od sametové revoluce uplynulo téměř 30 let. Začíná denní rutinou, která Jana stojí mnohem víc sil než zdravého člověka, ale Jan se k problémům staví věcně a bez sebelítosti. Dokonce nikdy neprozradil jméno člověka, který usnul za volantem a způsobil tak onu tragickou nehodu. Jan vyráží se synem na prohlídku míst, kde se dělala revoluce. Setkává se také s kolegy a kamarády, kteří s ním tehdy revoluci prožívali – například s Janem Kačerem, který s ním tehdy byl v autě při nehodě nebo Tomášem Kargerem, který si osobně u Václava Havla, jako čerstvého prezidenta a tudíž nejvyššího velitele ozbrojených sil, vymohl speciální náhradní vojenskou službu v nemocnici, kde se o Honzu několik měsíců staral. Uvidíme také bývalého spolužáka Jakuba Špalka, který s Janem udělal první představení po návratu do divadla (hra Růže pro Algernon se v Kašparu hraje dodnes). Vše je propojeno linií vzpomínek a otázek, jak se k revoluci její tehdejší protagonisté staví dnes. Výsledkem je připomenutí dějinných událostí očima generací, které tehdy žily nadějí, s pocitem, že všechno je možné a dobro zvítězí. Jak se na tu dobu dívají dnes? A jak ji vnímá Jan jako člověk, který za tehdejší nadšení zaplatil obrovskou cenu? V dokumentu vystupuje řada známých osobností, je tu silný osobní příběh, a v neposlední řadě poutavá konfrontace historie s dneškem. (Česká televize)
Žánr — 

Životopisný, Dokumentární

poster
Hodnocení
88%ČSFD

Šílený hedvábník

Česko, 2019, 52 min

Popis — 
Biografický film o módním návrháři českého původu Zikovi Ascherovi, vizionáři, který svůj život zasvětil tvorbě krásy, pracoval s nejslavnějšími designéry i umělci své doby, vynalézal nové látky, technologie a materiály, a ačkoli v Čechách byl donedávna neznámý, ve světě je jeho jméno velkým pojmem. Život Ziky Aschera kopíruje dějinné zvraty minulého století nejen v oblasti módy. Seznámíme se se životem zlaté mládeže za první republiky, kdy se Zika mimo jiné proslavil jako lyžař, který nikdy nebrzdí, získal tak přezdívku Šílený hedvábník a reprezentoval Československo na olympiádě. Nebrzdil ovšem ani v autě a místo nákupu látek pro strýce se při výletech do Paříže oddával nočnímu životu ve společnosti slavných malířů. Následuje nástup nacismu, emigrace a krušná válečná léta v Londýně, zázračný úspěch v době ekonomického rozkvětu západního světa, ale i dramatické změny v 70. letech, vliv hippies na módu a nakonec nástup generace, která chce v první řadě vydělat peníze a která znamená postupný zánik estetiky a hodnot, které vyšvihly Ziku a jeho generaci na vrchol. „Přes všechny dramatické zvraty jeho života Zika dokázal zemřít v pokročilém věku, ve své vlastní posteli, a to v sobotu dopoledne, takže tím nenarušil pracovní týden,“ říká jeho syn. „Byl to dobře prožitý život.“ Dlouhometrážní debut Hedviky Hlaváčkové nápaditě využívá dobové archivy a zpravodajství, a také originální animace Ascherových návrhů. (Česká televize)
Žánr — 

Životopisný, Dokumentární

poster
Hodnocení
87%ČSFD

Vítkovice 1981

Česko, 2019, 52 min

Popis — 
Ostrava po válce postavila „železný“ zimní stadion, na kterém v 70. letech vyrostlo osm jedinečných hokejistů. V historicky neopakovatelné sezoně 1980–81 přišel jejich čas. Ambiciózní tým se pustil do boje se soupeři, nástrahami nového hracího sytému a také překážkami, které stavěl osud rázovitému klubu na cestě za vysněným titulem. (Česká televize)
Žánr — 

Dokumentární

poster
Hodnocení
87%ČSFD

ON AIR

Česko, 2019, 30 min

Popis — 
Žánr — 

Hudební, Talk-show

poster
Hodnocení
86%ČSFD
Popis — 
Realistická středověká hra si žádá realistický středověký boj! Dokumentární film Fechtbuch nemapuje jen cestu Warhorse Studios za unikátním zážitkem, ale představuje středověké bojové umění jako fenomén i jako důležitou součást evropských dějin.(ČSFD.cz)
Žánr — 

Historický, Dokumentární

poster
Hodnocení
86%ČSFD