Skrytá království čínské divočiny

Velká Británie, 2019, 344 min

Popis — 
Uvidíme nejvyšší hory a náhorní pláně stejně jako neprostupnou džungli či bambusové háje a poznáme čínskou divočinu, o níž jsme neměli ani tušení. (National Geographic)
Žánr — 

Dokumentární

poster
Hodnocení
97%ČSFD

Naše planeta

Velká Británie, 2019, 403 min

Popis — 
Tento velkolepý, ambiciózní dokument přibližuje přirozenou krásu naší planety a odhaluje, jak změna klimatu ovlivňuje všechny její živé tvory. (Netflix)
Žánr — 

Dokumentární

Herci — 

David Attenborough (vypravěč)

a další...
Režie — 

Adam Chapman, Huw Cordey

poster
Hodnocení
97%ČSFD
Popis — 
Originální filmová výpověď o době před 30 lety.Petrovi Kořínkovi je 21 let, pochází z Pardubic, poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže.Po několika krušných měsících v utečeneckém táboře nakonec získá pas, najde si práci a seznámí se i s vůdčí postavou českého exilu Pavlem Tigridem, přesto je mu ale smutno. Jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že možná už nikdy neuvidí své rodiče a kamaráda Martina, s nimiž si pravidelně píše. Aspoň na dálku tak spolu prožívají pozvolný rozpad sovětského bloku, pád Berlínské zdi a nakonec i studentské demonstrace ústící v sametovou revoluci. A také naděje i obavy z nejisté budoucnosti. Právě dopisy, které si Petr posílá se svými nejbližšími, jsou osnovou snímku Karla Strachoty přibližujícího fenomén emigrace. Kombinaci dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií umocňují kresby, animace, a především výrazná hudební složka. (ČSFD)
Žánr — 

Dokumentární

Herci — 

Miroslav Hanuš, Kryštof Hádek, Zuzana Stivínová, Robert Hájek

a další...
Režie — 

Karel Strachota

poster
Hodnocení
97%ČSFD

Největší poklady starověku

Velká Británie, 2019, 45 min

Popis — 
Profesorka Bettany Hughesová během putování od delty Nilu po Násirovo jezero vyzdvihne přelomové okamžiky i fascinující znalosti a schopnosti jedné z největších civilizací světa, starověkého Egypta. Poznejme její výběr deseti nejzajímavějších divů a pokladů zaniklé říše. Bettany nám představí egyptology řešící 3000 let starou záhadu a navštívíme s ní chrám, na jehož stěnách je vyobrazen život poslední ženské vládkyně Egypta, Kleopatry. (National Geographic)
Žánr — 

Historický, Dokumentární

Herci — 

Bettany Hughes

a další...
Režie — 

Jim Greayer

poster
Hodnocení
96%ČSFD

Černobyl

USA, Velká Británie, 2019, 311 min

Popis — 
Černobyl, pětidílná minisérie z koprodukce společností HBO a Sky, rekonstruuje příběh o jaderné havárii z roku 1986, jedné z nejhorších katastrof v historii způsobených člověkem, a o obětech, které byly učiněny pro záchranu Evropy před nepředstavitelnou pohromou. Dne 26. dubna 1986 otřásla jadernou elektrárnou v Černobylu na Ukrajině mohutná exploze, která uvolnila nebezpečné radioaktivní látky nejen na ukrajinském, běloruském a ruském území tehdejšího Sovětského svazu, ale také do oblastí Skandinávie a západní Evropy. Jared Harris ztvárňuje Valerije Legasova, předního sovětského jaderného fyzika, který vedl vyšetřování tragické události. Stellan Skarsgård hraje sovětského místopředsedu vlády Borise Ščerbinu, kterého Kreml pověřil vedením vládní komise zjišťující okolnosti havárie. Emily Watsonová představuje jadernou fyzičku Ulanu Khomyukovou, která chce odhalit tajemství kolem černobylského neštěstí. (HBO Europe)
Žánr — 

Drama, Historický

Herci — 

James Cosmo, Stellan Skarsgård, Lucy Russell, Mark Lewis Jones, Hilton McRae, Adrian Rawlins

a další...
Režie — 

Johan Renck

poster
Hodnocení
96%ČSFD

Sedm světů, jedna planeta

Velká Británie, 2019, 459 min

Popis — 
Nikdy v historii nebylo tak důležité odhalit lidem druhovou rozmanitost sedmi kontinentů Země... Dosud víme pouze o jediné planetě v celém vesmíru, na které se vyskytuje život. Je domovem neuvěřitelného počtu rozmanitých druhů rostlin a živočichů. Ale nebylo tomu tak vždy. Před dvěma sty miliony let byla veškerá pevnina na Zemi součástí jediného superkontinentu zvaného Pangea. Pak se ale Pangea začala dělit. Nakonec vzniklo sedm světadílů, tak jak je známe dnes. Rostliny a živočichové těchto kontinentů byli unášeni do všech koutů planety. Na každém ze světadílů se začala flora i fauna vyvíjet odděleně, což vedlo k dnešnímu úžasnému druhovému bohatství. Vypravíme se do mrazivé Antarktidy, kde život bují i navzdory drsným podmínkám. Do zeleně Jižní Ameriky plné překvapení. Od velkých savců Afriky přes širé prérie Severní Ameriky až do spalujícího žáru Austrálie. Prozkoumáme odlehlé kouty Asie s jejich vzácnými druhy. A Evropu, světadíl nejvíce přetvořený člověkem. Zjistíme, proč právě nyní prochází naše planeta nejzásadnějším obdobím od vzniku světadílů. Je to sedm rozdílných světů na jedné planetě. (Česká televize)
Žánr — 

Dokumentární

Herci — 

David Attenborough

a další...
Režie — 

Fredi Devas, Chadden Hunter, Emma Napper, Giles Badger

poster
Hodnocení
96%ČSFD

Peklo: Vzestup a pád nacistů

Německo, 2019, 450 min

Popis — 
Podíváme se na Třetí říši z globálního a současného pohledu. Jak se nacistům podařilo během několika let dobýt Německo a poté polovinu Evropy po stále čerstvých hrůzách první světové války? A proč trvalo tak dlouho, než byli zastaveni? Tato série za pomoci dříve nepublikovaných archivních materiálů, historických zdrojů a mezinárodního týmu odborníků vykreslí zcela nový obraz Hitlerova režimu a odkryje složitý sled událostí, které podpořily nový režim - umožňující násilí a brutalitu v neuvěřitelném měřítku - při srovnání historie a přímého významu pro dnešní svět. (Viasat)
Žánr — 

Historický, Dokumentární

poster
Hodnocení
95%ČSFD

Bitva o Ostravsko 1945

Česko, 2019, 45 min

Popis — 
Žánr — 

Historický, Válečný, Dokumentární

poster
Hodnocení
94%ČSFD

Naše planeta – Ze zákulisí

Velká Británie, 2019, 63 min

Popis — 
Když se roky natáčejí zvířata ze všech koutů světa, musí zákonitě dojít i na pěkně dramatické momenty. Nahlédněte s námi do zákulisí. (Netflix)
Žánr — 

Dokumentární

Režie — 

Huw Cordey

poster
Hodnocení
94%ČSFD

F1: Touha po vítězství

Velká Británie, 2019, 1116 min

Popis — 
Pohled na jednu sezónu nelítostných závodů Formule 1, kde řidiči, manažeři i majitelé týmů jedou na plný plyn, na dráze i mimo ni. (Netflix)
Žánr — 

Sportovní, Dokumentární

Herci — 

Sebastian Vettel, Lewis Hamilton, Valtteri Bottas, Daniil Kvyat, Kimi Räikkönen

a další...
Režie — 

Nick Hardie, James Routh, Nonuk Walter, Martin Webb

poster
Hodnocení
94%ČSFD