Popis — 
Tři rozdílné osudy, které spojuje jeden cíl - Velká pardubická 2019. Unikátní dokument z dílny projektu Bez frází mapuje cestu tří žokejů k vrcholu sezony v podobě ikonického dostihu. Úspěšný profesionál a rekordman v počtu výher Josef Bartoš se pere pod dohledem legendy Josefa Váni s náročným programem i se zraněními, aby na konci našel odměnu v podobě dalšího velkého triumfu. Věčný čekatel na životní úspěch Marek Stromský rozkrývá s podporou víry a pevného rodinného zázemí nálepku smolaře. A svéráz Pavel Kašný, který nikdy nespadnul na obávaném Taxisu, pohotově glosuje dění ve stájích a ztělesňuje těžkou každodenní dřinu a péči o koně. Snímek, který graduje finálovým dnem Velké pardubické, ukazuje ryzí přostředí překážkových dostihů, ale i lidskost, která tvoří energii tradičního českého sportovního fenoménu. (ČSFD)
Žánr — 

Sportovní, Dokumentární

Herci — 

Václav Neužil ml.

a další...
Režie — 

František Prachař

poster
Hodnocení
95%ČSFD
Popis — 
Přímý přenos udílení prestižních ocenění za mimořádné výsledky českým vědcům ze Státní opery Praha, spojený s představením hry Petra Zelenky Elegance molekuly v provedení Dejvického divadla... Inscenace souboru Dejvického divadla Elegance molekuly v režii autora Petra Zelenky, která se stala hrou roku 2018, vás vtáhne do jednoho z největších úspěchů české vědy – práce Antonína Holého, objevitele zásadních antivirotik. Přímý přenos představení ze Státní opery v Praze vyvrcholí oslavou české vědy – předáním Mimořádných Cen Neuron, prestižních vědeckých ocenění udělovaných mezinárodní radou nejlepším českým vědkyním a vědcům. Moderuje Daniel Stach. (Česká televize)
Žánr — 

Zábavný

Režie — 

Petr Zelenka, Jan Brichcín

poster
Hodnocení
92%ČSFD
Popis — 
Parta čtyř kamarádů a členů expedice Repti Planet vyráží natočit první, ryze český dokument o přírodním bohatství Sultanátu Omán, zaměřený na místní herpetofaunu (plazi a obojživelníci). Nemalé úsilí přináší své ovoce a daří se nalézt a vystopovat velké množství druhů zvířat. Vrcholem celé výpravy je bezesporu setkání s několika druhy zmijí a především kobrou arabskou (Naja arabica), chycenou při „výletní“ plavbě na řece. Celkově se daří najít přes 60 druhů plazů a obojživelníků a jedná se tak o nejucelenější filmový pohled na tuto jedinečnou ománskou faunu. (Joker7)
Žánr — 

Dokumentární

Herci — 

Daniel Koleška, Vojtěch Víta, Ondřej Trávníček, Petr Hammerschmied

a další...
Režie — 

Petr Hammerschmied

poster
Hodnocení
92%ČSFD

Helios

Česko, 2020, 52 min

Popis — 
Neuvěřitelný příběh původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera, který svou vytrvalostí a invencí způsobil světový průlom ve výzkumu Slunce... Pro vědce Slunce není jen zářící koule na obloze, která nám dává světlo a teplo, je to vesmírné těleso, jehož bouřlivé procesy mohou zničit naši civilizaci. Zkoumání mechanismů magnetického pole Slunce je možné jen v momentu úplného zatmění. Je tu ale háček. Zatmění trvá jen pár minut, během kterých je nutno co nejlépe všechno zaznamenat a potom výsledky matematicky zpracovat. Ačkoli by chování Slunce mohlo zničit energetickou síť, na níž závisíme, jeho výzkum se díky tomuto problému dlouho nehýbal z místa. Pak ale přišel brněnský profesor matematiky Miloslav Druckmüller s neobyčejným nápadem, který všechno změnil. Co bylo zpočátku jen osobním koníčkem provozovaným o dovolených, změnilo se ve spolupráci s vědci celého světa i NASA – a také ve slavné vizuálně fascinující záběry. Dokumentární film Helios zachycující neuvěřitelný příběh českého vědce je zároveň portrétem, populárně vědeckým filmem i road movie po americkém Západě, kde se v roce 2017 sledování „Velkého amerického zatmění“ stalo společenským fenoménem. (Česká televize)
Žánr — 

Životopisný, Dokumentární

Herci — 

Jiří Grygar, Miloslav Druckmüller, Petr Horálek

a další...
Režie — 

Ondřej Sovík

poster
Hodnocení
91%ČSFD

Princezna zakletá v čase

Česko, 2020, 115 min

Popis — 
Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Avšak ve chvíli, kdy zajde poslední sluneční paprsek a vše se zdá ztraceno, princezna zjišťuje, že zůstala uvězněná v čase. Pokaždé, když se kletba naplní, Ellena procitne do dne svých dvacátých narozenin a je nucena ho prožít celý znovu. Aby zachránila své království i sebe samotnou, musí v sobě nalézt odvahu a čisté srdce a dávné kletbě se jednou provždy postavit.(Bohemia MP)
Žánr — 

Fantasy, Komedie, Pohádka

Herci — 

Veronika Freimanová, Jan Révai, Martin Dejdar, Roman Zach, Martin Písařík, Eliška Křenková

a další...
poster
Hodnocení
89%ČSFD

Skromný klasik Luboš Sluka

Česko, 2020, 35 min

Popis — 
Hudebně-dokumentární portrét významného českého skladatele, jehož hudbu neumlčely ani pasti komunistického režimu.Lyrický dokumentární film Patrika Ulricha exponuje nejen Slukův dramatický život, který přes řadu eskapád vyústil až do románových rovin, ale soustředí se především na skladatelův osobitý jemnocit pro tvorbu nejen klasické, ale především komorní a filmové hudby, ve které dosáhl světového významu. (ČSFD.cz)
Žánr — 

Životopisný, Hudební, Dokumentární

Herci — 

Luboš Sluka, Kateřina Englichová

a další...
Režie — 

Patrik Ulrich

poster
Hodnocení
87%ČSFD

Miliony nebo bankrot

Česko, 2020, 1257 min

Popis — 
Dokument o začínající firmě, která může vydělat stamiliony nebo zbankrotovat, dokumentována krok za krokem, a my máme jedinečnou možnost sledovat, jak se buduje firma od úplných základů. (gomil)
Žánr — 

Dokumentární, Reality-TV

Režie — 

Čeněk Stýblo

poster
Hodnocení
87%ČSFD
Popis — 
Kultovní postava českého loutkového divadla slaví sté narozeniny! Dokumentární portrét originálního komika, který – ačkoliv je dočista dřevěný – dokázal rozesmát publikum v desítkách zemí, získal Cenu Thálie a stal se hvězdou showbyznysu. Účinkují: J. Spejbl, Hurvínek, Mánička, Žeryk, paní Kateřina a M. Klásek... Životní příběh Josefa Spejbla se započal jeho vyřezáním v roce 1919. Na divadle debutoval o rok později. Po počátečních neúspěších v roli akrobata v odpoledních přídavcích pro děti si Spejbl rychle získal respektované postavení v souboru Plzeňského loutkového divadla prof. Josefa Skupy a svými inovativními příslovími, jako třeba „kdo se směje naposled, ten se směje poslední“ získal srdce Plzeňáků. Raketový úspěch se dostavil krátce poté, co se po jeho boku objevil „malý Spejblík“, neboli Hurvínek. Popularita dvojice dřevěných plzeňských komiků byla ve své době srovnatelná s popularitou Vlasty Buriana, Ference Futuristy či Voskovce a Wericha. Život a dílo Josefa Spejbla se v podstatě nijak zvlášť neliší od životů jeho nedřevěných kolegů, kterým se před časem věnoval cyklus Neobyčejné životy. Stejně jako jeho nedřevění generační souputníci prošel obdobím bouřliváckého mládí v okruhu avantgardy, následně dospěl, vyrovnal se se smrtí „otce“ Josefa Skupy, urovnal si vztahy s rebelujícím Hurvínkem, přizpůsobil se společenskému vývoji, stal se celebritou, prožil si „divoká devadesátá“ včetně vystěhování z Divadla v Římské ulici a následného budování nového divadla v Dejvicích, kde působí dodnes. První stovka života Josefa Spejbla byla bezpochyby velmi úspěšná. Procestoval skoro celý svět, hrál v 16 cizích jazycích. V novém tisíciletí mu byl přiznán neoficiální statut národního bohatství a už dávno předtím se stal celebritou showbyznysu. Jeho ctižádost být slavným a oslavovaným se bezezbytku naplnila. Přesto se vkrádá otázka, jestli si svůj život nepředstavoval trochu jinak. Tenkrát před sto lety, s Josefem Skupou, kterému vděčí za život, a po kterém dostal i křestní jméno. (Česká televize)
Žánr — 

Životopisný, Loutkový, Dokumentární

Herci — 

Zita Morávková, Richard Maška, Martin Klásek

a další...
Režie — 

Adéla Jandec Sirotková

poster
Hodnocení
87%ČSFD

Generál in memoriam

Česko, 2020, 52 min

Popis — 
Hrdina, kterého stála láska k rodné zemi celý život... Dokumentární film o Karlu Lukasovi představí mimořádnou osobnost moderních československých dějin. Muže, který se za 1. světové války zapojil do boje za vznik moderní československé státnosti, během 2. světové války bojoval za její znovuobnovení, aby se krátce po únoru 1948 stal jednou z prvních obětí nastupujícího totalitního režimu. Karel Lukas zvláštní shodou okolností stanul u mnoha zásadních dějinných událostí. Na jeho osudu budou vykresleny nejen dějiny armády, ale i celé Československé republiky v první polovině dvacátého století. Přestože šlo o blízkého přítele Heliodora Píky (oba se narodili v roce 1897, oba byli režimem zavražděni v roce 1949), jsou jeho osudy na rozdíl od jeho slavnějšího přítele prakticky neznámé... Ve čtvrtek 26. května 1949 se na bubenečském hřbitově v Praze konal smutný pohřeb. Hostů se sešla jen hrstka. Kromě nejbližších příbuzných a několika rodáků se totiž až k hrobu nikdo nedostal. Estébáci, kteří měli mrtvého na svědomí, kontrolovali příchozím občanské legitimace. Kněz se právě loučil s hrdinou dvou válek, rytířem francouzské Čestné legie, nositelem tří československých válečných křížů a dvou desítek dalších nejvyšších vyznamenání. Na černý náhrobní kámen umístili krátký nápis: „Plukovník generálního štábu Karel Lukas *1897 – †1949“. (Česká televize)
Žánr — 

Historický, Životopisný, Dokumentární

Herci — 

Jiří Zapletal, Jiří Dvořák (vypravěč), Renata Volfová (vypravěč), Eduard Stehlík (průvodce), Jakub Hejdánek (vypravěč), Jiří Schwarz (vypravěč)

a další...
Režie — 

Jakub Tabery

poster
Hodnocení
86%ČSFD

Tábor – sen, město, symbol

Česko, 2020, 52 min

Popis — 
V dokumentárním filmu Tábor – sen, město, symbol nás Miroslav Táborský provede historií města, které právě slaví 600 let své existence. V první části zvané Sen se dozvíme, s jakými ideály město vznikalo, a proč Husitům dlouho nevydržely. Druhá část přibližuje nevšední postavení města v době pohusitské, proměnu z dřevěného ležení na velké kamenné město s opevněním a kostely a posléze i prvním českým reálným gymnáziem a první elektrickou dráhou postavenou Františkem Křižíkem. Třetí část pojednává o Táboře jako symbolu, ke kterému se v dějinách Češi obraceli jako k odkazu národního odporu proti utlačovatelům, ale který byl i zneužíván. Název města Tábor se ujal v mnoha světových zemích a získal i přenesené významy. Dokumentární film Tábor – sen, město, symbol nám pomůže pochopit jedinečnost tohoto fenoménu. (Česká televize)
Žánr — 

Dokumentární

Herci — 

Miroslav Táborský (průvodce)

a další...
Režie — 

Vít Bělohradský

poster
Hodnocení
86%ČSFD